OFICJALNY SERWIS

DUMY WARMII

"Pierwsze kolejki to jest zawsze pewna niewiadoma"

"Pierwsze kolejki to jest zawsze pewna niewiadoma"

08/01/2015

Dziś o godzinie 17:00 Stomil Olsztyn rozpocznie pierwszy mecz w nowym sezonie I Ligi. "Biało-niebiescy" zagrają na wyjeździe z GKS-em Bełchatów. Przed tym pojedynkiem porozmawialiśmy z trenerem naszego przeciwnika - Rafałem Ulatowskim.

- Miał Pan dwuletnią przerwę w prowadzeniu zespołów. Czym się Pan zajmował w tym czasie?

 

Rafał Ulatowski - W międzyczasie byłem na Mistrzostwach Świata i Europy jako komentator. Jeździłem jako prelegent na konferencje trenerskie i sympozja. Jeździłem na różne staże trenerskie w bardzo ciekawe miejsca. Cały czas byłem blisko piłki. Jeśli się coś kocha, zawsze znajdzie się coś dla siebie, by uzupełnić wiedzę.  

 

- Jako piłkarz grał Pan w Islandii. Jaka jest tam piłka?  

 

R. U. - Przede wszystkim dziś Islandia jest wyżej w rankingu FIFA niż Polska. To może świadczyć o tym, że futbol robił tam duży postęp. Islandczycy są na dobrej drodze, żeby awansować do mistrzostw europy we Francji. Futbol ligowy jest półzawodowy. Zawodnicy normalnie pracują i po pracy przychodzą na treningi. Tak było i tak jest i tak tam pewnie będzie. Piłka nożna jest tam ważna, jednak nie ma tam finansów na ligę profesjonalną. Sezon w Islandii trwa tylko od połowy maja do końca września. I stąd tam taki odbiór piłki nożnej.

 

- Uważa pan, że taki system ma swoje zalety?

 

R. U. - Dla rozwoju piłkarzy lepsza jest możliwość skupienia na treningach. Ważne jest skupienie się na jednej rzeczy jaką się robi. Lepsze jest profesjonalne podejście.

 

- Zbierał Pan doświadczenie w takich klubach jak Chelsea, Glasgow Rangers czy Tottenham. Jak Pan to wspomina?

 

R. U. - Wszystkie staże się miło wspomina. Bez możliwości wprowadzenia wiedzy w praktyce, staż nie jest czymś szczególnym. Możemy jeździć i obserwować jak inni pracują, ale my mamy innych zawodników. Wyciąganie pojedynczych ćwiczeń czy myśli trenerskich ma sens, jeśli możemy je wprowadzić w swoim miejscu pracy. Taka jest moja nauka po tych stażach. Niekoniecznie trzeba jeździć i kalkować innych trenerów tylko przekładać to na miejsce w którym się pracuje.

 

- Jak pan ocenia siły GKS-u w nadchodzącym sezonie?

 

R. U. - Tak naprawdę stoi to dla mnie jeszcze przed znakiem zapytania. Kiedy jesteśmy na treningu czy w meczu towarzyskim ta stawka jest inna. Kogoś można poznać po tym kiedy gra się już o jakąś poważną stawkę. Dopiero po kilku kolejkach będę mógł to wszystko ocenić. Piłka ma ten urok, że nas zaskakuje i każdy trening i mecz może przynieść coś nowego. Cieszę się z powrotu na ławkę trenerską szczególnie jeśli to jest w Bełchatowie. Z tego miejsca mam bardzo dobre wspomnienia i darzę to miejsce dużym sentymentem sportowym. Mamy swój plan w klubie, który zakłada budowę drużyny. Są to plany, które potrwają więcej niż jeden sezon. Stąd też obecność na stanowisku dyrektora sportowego - Jacka Krzynówka, człowieka z dużym doświadczeniem piłkarskim. Na chwilę obecną nasza współpraca jest wzorowa.

 

- Będziecie chcieli już w tym sezonie wrócić do Ekstraklasy?

 

R. U. - Marzenia i ambicje sportowe muszą nami kierować. Wiemy, że chcemy wrócić do Ekstraklasy. Zdajemy sobie sprawę, że powrót w pierwszym roku nie jest sprawą łatwą i oczywistą. Raczej skupiamy się na tym, aby w pierwszym sezonie utrzymać się w tabeli i zbudować zespół, który za sezon lub za dwa będzie walczył o awans.

 

- Przed GKS-em pojedynek ze Stomilem Olsztyn. Jakie będzie to spotkanie?

 

R. U. - Pierwsze kolejki to jest zawsze pewna niewiadoma. Skład GKS-u i skład Stomilu jest przebudowany. Oczywiście obserwowaliśmy Wasz mecz z Sandecją Nowy Sącz w Pucharze Polski. Widzieliśmy dobrą postawę Rafała Kujawy czy Łukasza Suchockiego. Zdajemy sobie sprawę z atutów Stomilu, ale oczywiście wyjdziemy na boisko po to, żeby wygrać i zgarnąć trzy punkty.

 
zdjęcie główne / fot. forum.fifaserwis.com
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Stomil na facebooku

Stomil na twitterze

Stomil na youtube

sponsorzy główni
sponsor srebrny
sponsorzy złoci
sponsorzy biało-niebiescy

 


 
partner medyczny
sponsor techniczny
partnerzy medialni
partnerzy